Zimní jízda

Zasněžená panorama hor, ale i „ladovská zima“ v nížinách ve vánoční době, to máme většinou rádi. Hlavně děti a milovníci zimních sportů. Ale sníh a led na silnicích, to je něco úplně jiného. Tato nadílka v nás probouzí spíše obavy. Jet vůbec dnes autem? Je to bezpečné? Pokud jde o kalamitu, je lepší nechat vůz v garáži. Stejně bychom pravděpodobně daleko nedojeli. Jinak ale v zimním období jezdit potřebujeme. Před zimní sezónou je potřeba pečlivě zkontrolovat vybavení našeho automobilu. Na cestu je potřeba dobře vidět. Máme spolehlivé autožárovky? A co kvalitní zimní obutí? Máme auto správně „přezuto“? I s těmito pomocníky jsou zimní jízdy často hodně náročné i pro zkušené a opatrné řidiče. Na co si dát v zimě pozor?

autožárovka

Sledujeme předpovědi počasí
Pokud jsou zprávy z médií plné varování před sněhem a ledem a odborníci nedoporučují vyjíždět, nebereme je na lehkou váhu! Stejně se dá předpokládat, že bychom dojeli jen do nejbližší dopravní zácpy. A v tom horším případě do nejbližšího příkopu. I když jsme opatrní a s řízením máme dlouholetou zkušenost, dá se v předpokládat mnohem větší riziko havárie. Účastníky dopravní nehody se můžeme stát samozřejmě také v případě, že ji zaviní někdo jiný. Proč zbytečně riskovat zdraví a život?

Kontrolujeme auto
V zimě se může častěji stát, že se na cestě dostaneme „do úzkých“. Samozřejmě je potřeba mít vůz v dobrém technickém stavu. Myslíme na to, aby byl vždy v nádrži dostatek paliva! Uvíznout v dopravní zácpě je v mrazu mnohem náročnější. Kromě povinné výbavy přidáme v zimě do kufru také deku (nebo i starší teplou bundu), lopatku a kus starého koberce na podložení kol, když bychom nemohli vyjet z „klouzačky“. Nezapomeneme mít na cestě u sebe vždy dobitý mobil!

bez svícen

Opatrně a po hlavní silnici
Příliš rychlá a riskantní jízda je nebezpečná i v teplých měsících, natož v těch „ledových“! Přes všechna varování se někteří jedinci stále chovají, jako by byli nesmrtelní. V zimně jezdíme obzvlášť opatrně, a pomalu. Při náhlém prudkém brzdění se auto na kluzkém terénu dostává rychle do smyku. Trasu volíme tak, abychom využívali hlavní tahy, kde je větší pravděpodobnost, že budou udržovány ve sjízdném stavu!