Když si lidé stavěli za minulého režimu své domy, měli k tomu vlastně o pohnutku víc než dnes. Nejednou se tito pouštěli do stavby i proto, že zkrátka chtěli bydlet a čekání v pořadníku na byt od tatíčka státu bylo nekonečné. Což už dnes pochopitelně není, protože se jednak dají nemovitosti koupit třeba i hned a jednak už tatíček stát naopak sotva někomu nějakou tu střechu nad hlavou dá, protože už v tomto ohledu dávno zapomněl na svůj tehdejší monopol.

dům v přírodě

Ovšem kdo z našinců by dnes měl ještě čas a energii stavět si svůj dům jako za oněch časů zcela nebo aspoň převážně svépomocí? Kdo by si vyběhal všechna ta povolení, sám si sehnal materiál a techniku a pak s pomocí rodiny nebo i zcela sám vybudoval to, co si přeje? Moc takových lidí mezi námi není. Buď bychom to vesměs neuměli nebo na to nemáme energii a čas. A ti, kdo mají energii a čas, zase obvykle nemají peníze, protože kdyby vydělávali peníze, neměli by energii a čas.

A tak se dnes sice staví, ale obvykle už ne tak jako kdysi. Daleko více jsou upřednostňovány rodinné domy na klíč. Čímž pochopitelně není míněno, že by byly uzamykatelné, jakkoliv to samozřejmě také jsou. Znamená to, že si lidé vyberou, co a jaké to chtějí mít, a pak už jenom zaplatí a přijdou k hotovému. A mohou bydlet tak, jak chtějí.

dům v krajině

A to je přece dokonalá nabídka. Všichni si jistě dokážeme představit, jak nepříjemné mohou být třeba i naprosté maličkosti, v nichž člověku nemusí koupené nemovitosti vyhovovat, dokážeme si představit, jak to někdy otráví a jak dlouho by se na trhu mohlo shánět něco odpovídající našim potřebám. Kdežto tady je vše hned takové, jaké to chceme mít. Protože máme na výběr, a co si zvolíme, to máme.

A navrch si tu můžeme pořídit i budovy nízkoenergetické a tím pádem si výhodně žít i v dnešní době zdražujících energií, kdy leckdo neví, zda je zvládne zaplatit.