Již dlouhou dobu je známo, že rostlinné oleje mají na lidský organismus mnohem pozitivnější vliv, než živočišné tuky. Jestliže jsou nerafinované, lisované za studena a z plodů, vypěstovaných v ekologickém zemědělství bez herbicidů a pesticidů, máme pak k dispozici pestrou plejádu živin. Rostlinný olej je nezbytný například pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a zároveň dodává tělesným buňkám minerální a stopové prvky. Svým způsobem je to koncentrovaný zdroj výživy, a je to výrazně lepší volba, než vepřový bůček.

olivový olej

K nejžádanějším patří olej olivový

Mnozí z vás již dávno přišli na to, že mezi rostlinnými oleji doslova kraluje olej lisovaný z oliv. Je to jedna z nejvýživnějších složek rostlinné stravy a výhodou účinků olivového oleje je, že se projevují v teplé i studené kuchyni. Nemůžete nic pokazit, pokud jím prolijete salátovou zálivku, anebo jej umístíte na pánev, kde se chystáte orestovat cibulku.

olivy na stromě

Lidé, kteří pravidelně konzumují olivový olej, se přibližují středomořským národům, a v této oblasti je také znám snížený výskyt srdečně cévních onemocnění či mozkových mrtvic, obezity a rakoviny. Pochopitelně to není způsobeno pouze olejem z oliv, svůj podíl na tomto faktu mají i luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny a velmi mnoho syrové zeleniny a ovoce.

Živiny lze doplnit i skrze pokožku

Obrovskou předností (kvalitního – extra panenského) olivového oleje je schopnost dodávat organismu živiny i přes pokožku. Tohoto faktu lze mistrně využít například ve formě náhražky opalovacího krému anebo prostřednictvím masáží. S olivovým olejem lze masírovat zátylek, záda, hýždě, lýtka a stehna, a nemusíte kvůli tomu docházet do masérského salónu, vystačíte si sami s partnerem. Nepotřebujete znát ani žádné masérské triky, stačí jen používat zdravý selský rozum. Velmi prospěšná a hlavně příjemná je i masáž bosých chodidel, tzv. reflexní terapie.