Většina z nás si seká trávu sama. Pokud však máme skutečně rozlehlý pozemek a málo času, pak nám obvykle nezbude nic jiného, než nechat jeho větší část zarůst, nebo si na jeho údržbu najmout profesionální firmu. U ní máme samozřejmě tu výhodu, že se nemusíme prakticky o nic starat. Veškeré potřebné vybavení si přivezou a navíc své práci skutečně rozumí. My jim jen za jejich služby zaplatíme. Zde však může být problém, neboť částka může být poměrně variabilní. Je pochopitelné, že tyto firmy obvykle nemají jednotnou sazbu. Koneckonců, každý pozemek je unikátní, a to nejen svou velikostí, ale také svým terénem a typem porostu. Je jasné, že kopcovitá plocha plná dolíků, kde je navíc plno stromů, se bude sekat hůř než třeba golfové hřiště.

trávník potřebující posekat

Ovšem faktorem, který hraje roli, avšak na který lidé obvykle příliš nemyslí, je i výška sekaného porostu. Faktem totiž je, že u většiny firem je za sekání vysoké trávy cena podstatně vyšší než u posečení udržovaného trávníku. Ale proč? Hlavním důvodem je to, že to pro pracovníky znamená více námahy. I když obvykle používají sekací traktůrky, v těchto případech mnohdy nejdou příliš použít. A i když ano, je potřeba postupovat mnohem pomaleji. Vše je tedy náročnější a zabere i více času.

sekání udržovaného trávníku

Také je potřeba si uvědomit, že opotřebení používaných strojů bude také mnohem větší. Vysoké traviny totiž mají již částečně zdřevnatělá stébla, která je nejen těžší posekat, ale také mnohem rychleji tupí nože sekačky. Důsledkem pak je to, že jsou velmi brzy nepoužitelná. Toto vše pro firmu znamená vyšší náklady, a to jak na mzdy pracovníků, tak i na stroje. A ty jsou samozřejmě naúčtovány zákazníkovi. Výsledkem je pak vyšší částka, kterou musí nakonec zaplatit. Jistě, mnoha lidem se to příliš nelíbí, ale je to pochopitelné. Proto je lepší si svůj pozemek udržovat. Celkové náklady pak totiž budou podstatně nižší, nehledě na to, že bude i vypadat mnohem lépe.